Czym jest podnośnik koszowy i jaką ma budowę?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prace na wysokościach są obarczone sporym ryzykiem wypadków. Aby uniknąć niebezpiecznych zdarzeń, warto kupić lub wynająć podnośnik koszowy, który zwiększa komfort i bezpieczeństwo podczas takich robót. Poniżej wyjaśniamy, czym jest podnośnik koszowy i jaką ma budowę.

Co to jest podnośnik koszowy?

Podnośnik koszowy jest rodzajem ruchomego podestu. Składa się z charakterystycznego wysięgnika hydraulicznego z zamontowanym na jego końcu koszem z zabezpieczeniami. Kosz ten służy jako platforma robocza dla pracowników, dzięki której są oni w stanie dostać się na odpowiednią wysokość bez potrzeby rozstawiania rusztowania. Ogromną i często wykorzystywaną zaletą podnośnika koszowego jest możliwość manewrowania koszem w płaszczyźnie pionowej oraz poziomej, co umożliwia pracę w wielu miejscach nieosiągalnych przy zastosowaniu innych metod. Podnośnik można dostosować do rodzaju terenu, na którym ma się poruszać.

Rodzaje podnośników koszowych w zależności od ich budowy

Decydując się na kupno lub wynajem podnośnika koszowego, należy zastanowić się, do jakiego rodzaju prac będzie wykorzystywany i jakie cechy powinien posiadać. Najczęściej wybierane, to podnośniki:

  • z wysięgnikiem teleskopowym — jego ramię porusza się góra-dół, ma duży zasięg boczny;
  • z wysięgnikiem przegubowym — przydatny podczas precyzyjnych prac, ponieważ umożliwia poruszanie ramieniem pionowo i poziomo;
  • na gąsienicach — jest stabilnym pojazdem sprawdzającym się w trudnym terenie;
  • koszowy samojezdny — z własnym napędem, co umożliwia pracę na zewnątrz oraz wewnątrz dużych obiektów;
  • elektryczny — ze względu na zwrotność i brak spalin nadaje się do bezpiecznego wykorzystywania wewnątrz budynków.
  • koszowy 4x4 z napędem spalinowym — do najcięższych, długotrwałych prac wymagających wysokiego udźwigu i dużego zasięgu.