Podnośnik przegubowy i teleskopowy – różnice i podobieństwa

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podnośniki przegubowe i teleskopowe są idealnym sprzętem do pracy w trudnych warunkach wymagających dalekiego wysięgu i odpowiednio dużego udźwigu. Która z tych maszyn będzie odpowiednia do jakich prac?

Podnośnik teleskopowy

Podnośniki teleskopowe, nazywane często podestami teleskopowymi, poza sporym wysięgiem i udźwigiem charakteryzują się możliwością wykonania pełnego obrotu wokół własnej osi, co jest niezwykle przydatne w miejscach z utrudnionym dostępem. Trudności w przeprowadzeniu prac sprawiać może również duża wysokość i konieczność przetransportowania na nią ciężkich materiałów. W takiej sytuacji podnośnik teleskopowy sprawdzi się idealnie, ponieważ jest w stanie sięgnąć nawet do 55 metrów wysokości i udźwignąć na ten poziom ponad 400 kilogramów. Ze względu na przystosowanie do pracy w trudnych warunkach podnośniki teleskopowe są wyposażone w terenowe opony, silnik spalinowy i napęd na 4 koła. Takie parametry i możliwości często wykorzystuje się do prac montażowych i konserwacyjnych, zazwyczaj w wieżowcach i innych większych obiektach.

Podnośnik przegubowy

Podnośnik przegubowy pozwala na jeszcze większy zakres prac niż teleskopowy. Umożliwia pracę nie tylko na dużej wysokości, ale w dowolnym kierunku dzięki sporemu wysięgowi bocznemu. Również umożliwia pełen obrót wokół własnej osi, ale manewrowanie koszem jest o wiele bardziej swobodne, co przydaje się w najcięższych warunkach, np. wtedy gdy w pobliżu miejsca pracy znajduje się inny obiekt, który należy ominąć podczas podnoszenia załadunku. Niektóre z nich zapewniają dostęp do generatora. W przeciwieństwie do podnośnika teleskopowego przegubowy występuje w wersji spalinowej i elektrycznej. Elektryczne maszyny sprawdza się do prac wewnątrz budynków, ze względu na brak spalin i dość kompaktowe rozmiary.