Praca z podnośnikiem a warunki pogodowe. Co warto wiedzieć?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wykonywanie prac wysokościowych wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń, które ułatwią dotarcie do miejsca przeprowadzania robót, a jednocześnie zapewnią bezpieczeństwo osobom, które będą je realizowały. W zależności od specyfiki konkretnego zadania w tym celu sięga się po różne rozwiązania techniczne np. montaż rusztowania czy praca w dostępie linowym. Najbardziej uniwersalne, a zarazem najprostsze okazuje się jednak zdecydowanie się na wynajem zwyżki. W Kaliszu urządzenia tego rodzaju są dostępne w firmie RAF-POL, oferującej zarówno podnośniki koszowe, jak i podesty nożycowe. Warto pamiętać, że ich obsługa wymaga posiadania odpowiednich uprawnień UDT, a także przestrzegania zasad BHP. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza podczas złych warunków pogodowych. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Używanie zwyżki a warunki atmosferyczne

Wykonywanie prac wysokościowych wiąże się z ryzykiem wypadku, którego skutki mogą być tragiczne, dlatego podczas korzystania ze zwyżek szczególną uwagę należy poświęcać kwestiom BHP. Są one szczególnie istotne w razie występowania niekorzystnych zjawisk pogodowych. Trzeba pamiętać, że montaż, eksploatacja i demontaż podestów ruchomych są zabronione w kilku przypadkach. Będzie tak wówczas, gdy mamy do czynienia z gęstą mgłą ograniczającą widoczność, w czasie opadów deszczu oraz śniegu, a także przy oblodzeniu. Z podnośników nie można korzystać w trakcie burzy albo silnego wiatru, który przekracza 10 m/s. W takiej sytuacji konieczne będzie przerwanie realizacji zadania, ustawienie platformy roboczej w najniższym położeniu, a urządzenie należy zabezpieczyć przed przemieszczeniem. Praca na podeście jest zabroniona również po zmroku, o ile nie zadbano o oświetlenie gwarantujące dobrą widoczność w strefie prowadzenia robót.

Co wiąże się z wystawieniem zwyżki na działanie niesprzyjających zjawisk pogodowych?

Dla zagwarantowania bezpieczeństwa pracy na podnośniku musi on być poddawany regularnym przeglądom i kontrolom. Sprawdzenie urządzenia okaże się też konieczne, jeżeli zwyżka była użytkowana przy silnym wietrze, intensywnych opadach atmosferycznych albo poddana działaniu innych czynników stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa wykonywanych prac.