Rodzaje podnośników koszowych

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podnośniki koszowe to maszyny dźwigowe składające się z platformy lub kosza, które są mocowane na końcu hydraulicznego ramienia. Taka budowa umożliwia bezpieczną i wygodną pracę na wysokościach, co sprawdza się przy wykonywaniu wielu prac. Jakie są najczęściej spotykane typy tych urządzeń, które rozróżnia się m.in. ze względu na ich sposób przemieszczania się?

Podnośniki samojezdne

Podnośniki, które w czasie pracy mogą same się poruszać, określane są mianem samojezdnych. Najczęściej wyposażone są w napęd akumulatorowy, a w zależności od miejsca pracy mogą posiadać także napęd na wszystkie koła, opony terenowe oraz zwiększony prześwit, co pozwala na korzystanie z nich w bardziej wymagających warunkach.

Podnośniki na przyczepie

Kolejny typ urządzeń to podnośniki na przyczepie, które dzięki budowie można transportować na znaczne odległości. Samochód je przewożący najczęściej jest używany także w zupełnie innych celach, dlatego korzystanie z nich nie jest uciążliwe i nie wymaga inwestycji w dodatkowy sprzęt.

Podnośniki samochodowe

Gdy zaistnieje potrzeba dojazdu na znaczne odległości, najlepszym rozwiązaniem stają się podnośniki samochodowe. Mają bardzo szeroki zakres działania dzięki znacznej wysokości podnoszenia kosza (zazwyczaj około 50 m), choć ich cechy indywidualne zależą od wielu elementów, w tym zastosowanego podwozia, wagi oraz rodzaju napędu.

Podnośniki nożycowe

Urządzenia te odróżnia ich specyficzny mechanizm działania, opierający się na dwóch, krzyżujących się wzajemnie ramionach, które podnoszą kosz pionowo. W naszej firmie takim podnośnikiem nożycowym jest model GENIE GS-4390RT, którego maksymalna wysokość robocza to ponad 15 m. Dopuszczalna liczba osób na platformie wynosi 7, zaś maksymalny udźwig to aż 680 kg.

Podnośniki teleskopowe

Urządzenia te mogą mieć zasięg nawet do 100 m, a wysuwają się za pomocą siłownika hydraulicznego. Ich głównymi zaletami, poza zasięgiem, są niewielkie gabaryty oraz masa, dlatego sprawdzają się m.in. podczas robót na dużych wysokościach, m.in. przy wznoszeniu wieżowców.

 

Podnośniki kosztowe stanowią idealną alternatywę dla rusztowań czy drabin, są bowiem o wiele solidniejsze i umożliwiają wynoszenie pracowników na duże wysokości. Jak jednak widać, na rynku dostępnych jest kilka ich rodzajów, a dobór zależy przede wszystkim od rodzaju prac, które chcemy dzięki nim zrealizować.