Czynności operatora przed rozpoczęciem pracy

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podesty ruchome są obecnie powszechnie wykorzystywane do realizacji różnorodnych prac na wysokościach, m.in. w branży budowlanej, usługowej, remontowej, montażowej itd. Ułatwiają i usprawniają pracę, a także wpływają na podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracowników wykonujących konkretne zadanie. Aby jednak te warunki zostały spełnione, podest musi być całkowicie sprawny technicznie, a jego obsługą powinien zajmować się operator z odpowiednimi kwalifikacjami. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac z podestem, trzeba wykonać określone czynności przygotowawcze. Z tego artykułu dowiesz się, jak powinno wyglądać standardowe przygotowanie operatora do pracy z podestem ruchomym.

Przygotowanie do pracy: najważniejsze zalecenia

Każdy podest ruchomy przeznaczony do pracy musi posiadać aktualny przegląd UDT. Oprócz tego należy zadbać, aby wykonane były terminowo wszelkie badania eksploatacyjne i powypadkowe. Tylko takie urządzenie nadaje się do pracy. Jego eksploatacja powinna przebiegać zgodnie z instrukcją obsługi, z którą operator powinien być zaznajomiony.

Przed uruchomieniem podestu, operator powinien sprawdzić wpis w książce obsługi codziennej. Następnie należy dokonać przeglądu wizualnego, zwracając uwagę na m.in. stan ogumienia, mocowanie kół, ewentualne wycieki, konstrukcję masztu, oświetlenie, pomost roboczy, bramki wejściowe, krawężniki i poręcze ochronne, ramię zabezpieczające itd. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na podzespoły elektryczne i hydrauliczne, osprzęt mocujący i hamulce. Jeśli zauważone zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości, należy wstrzymać się z podjęciem pracy i zgłosić uwagi do przełożonego.

Po zajęciu pozycji przez operatora zalecana jest wstępna kontrola układu kierowniczego i hamulcowego. Po uruchomieniu podestu wykonywane są prace próbne, dodatkowo potwierdzające sprawność urządzenia.

Indywidualne środki ochrony osobistej

 

Powyższe zalecenia dotyczące odpowiedniego przygotowania do pracy dotyczyły przede wszystkim sprawności urządzenia. Trzeba jednak pamiętać, że każda osoba pracująca na wysokości również powinna się odpowiednio przygotować do realizacji zadań na wysokości. Niezbędne jest zastosowanie indywidualnych środków ochrony osobistej. Do takiego wyposażenia zaliczamy m.in. kask, uprząż asekuracyjną (tzw. szelki bezpieczeństwa), kamizelkę odblaskową, rękawice oraz buty BHP z gumową podeszwą. Odpowiedni ubiór ma na celu zachowanie bezpieczeństwa pracy, dlatego też nie należy bagatelizować tej kwestii.