Sposoby zasilania podnośników nożycowych

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na rynku dostępne są różne rodzaje podestów ruchomych służących do przeprowadzania prac na znacznych wysokościach. Wybór odpowiedniego sprzętu pozwala na bezawaryjne i bezwypadkowe wykonanie planowanych czynności. Z podnośników wyposażonych w platformę roboczą korzysta wiele branż, w tym między innymi branża budowlana.

Istnieje kilka typów podestów ruchomych. Jednym z kryteriów ich podziału jest rodzaj konstrukcji nośnej podpierającej platformę roboczą, czyli zastosowany w nich mechanizm podnoszenia. W podnośnikach nożycowych konstrukcja nośna ma postać dwóch dźwigni dwuramiennych połączonych na środku sworzniem, który umożliwia składanie i rozkładanie mechanizmu nożycowego, a tym samym ruch platformy roboczej w pionie. Poniżej przedstawiamy sposoby zasilania podnośników nożycowych.

Zasada działania podnośników nożycowych

Podnośniki nożycowe stanowią przejezdne podesty ruchome, które przeznacza się do przeprowadzania prac wysokościowych oraz transportowania zatrudnionych osób na stanowiska robocze. Podnośniki te znajdują zastosowanie podczas remontu czy montażu instalacji elektrycznych, a składanie i rozkładanie ich jednej lub kilku par nożyc odbywa się przy pomocy siłowników hydraulicznych. Do sterowania omawianymi podnośnikami służy zlokalizowany na platformie roboczej pulpit sterujący. Podnośniki nożycowe są zasilane elektrycznie, przy wykorzystaniu baterii i akumulatorów, oraz spalinowo.

Podnośniki nożycowe z napędem elektrycznym (akumulatorowe) idealnie nadają się do realizowania prac we wnętrzach budynków, hal i innych obiektów. Zasilanie elektryczne oznacza brak emisji spalin, dlatego sprzętów tych można używać w pomieszczeniach pozbawionych dodatkowej wentylacji oraz bez konieczności wyłączania części nieruchomości z użytkowania. Urządzenia te są kompaktowe, ciche, żywotne. Natomiast podnośniki nożycowe zasilane spalinowo i z silnikiem diesla doskonale sprawdzają się podczas wykonywania prac w trudnych warunkach terenowych, w tym robót instalatorskich, montażowych, wykończeniowych przeprowadzanych na zewnątrz budynku.

 

Podnośniki nożycowe wyróżnia wysoki poziom stabilności przy znacznym udźwigu, bezpieczeństwo i komfort użytkowania, niskie koszty eksploatacji. Sprzęty te są praktyczne, solidne, łatwe w obsłudze, między innymi dzięki małemu promieniowi skrętu.