Gdzie znajdują zastosowanie podnośniki teleskopowo-przegubowe z napędem elektrycznym?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wiele prac musi być wykonywanych na wysokościach. W przeszłości jedynym sposobem na dostanie się do trudno dostępnych miejsc znajdujących się wysoko nad ziemią było użycie różnego rodzaju drabin. Na szczęście rozwój technologiczny, jakiego jesteśmy obecnie świadkami, umożliwił nam korzystanie z nowoczesnych maszyn i urządzeń, które znacznie ułatwiają wykonywanie takich zadań. Podnośniki to maszyny, bez których trudno jest dzisiaj wyobrazić sobie efektywną i sprawną pracę na budowach, w halach produkcyjnych, centrach logistycznych, magazynach, sklepach wielkopowierzchniowych, lotniskach czy portach. 


Wyróżniamy wiele rodzajów podnośników, które różnią się między sobą typem zastosowanego w ich konstrukcji mechanizmu podnoszącego (np. podnośniki nożycowe, teleskopowe, przegubowe albo teleskopowo-przegubowe). Urządzenia te mogą wykorzystywać także różne sposoby przemieszczania się – mogą być to maszyny samojezdne, samochodowe (umieszczone na nadwoziu dużego pojazdu samochodowego) albo na przyczepie. Kolejną różnicą jest zastosowany w nich napęd – może być spalinowy lub elektryczny. 
W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej podnośnikom teleskopowo-przegubowym z napędem elektrycznym. Przybliżymy ich specyfikację i opowiemy o tym, gdzie są najczęściej wykorzystywane!

Czym charakteryzują się podnośniki teleskopowo-przegubowe z napędem elektrycznym?

Najbardziej charakterystyczną cechą podnośników teleskopowo-przegubowych jest ich maszt. Jego konstrukcja to połączenie teleskopowego wysięgnika z dwoma lub trzema przegubami, dzięki czemu możliwe jest poruszanie się zarówno w pionie, jak i w poziomie. Takie rozwiązanie technologiczne jest niezwykle praktyczne, umożliwia bowiem sprawną, wydajną i wszechstronną pracę na wysokościach. Tego typu maszt zapewnia możliwość dotarcia nawet do wyjątkowo trudno dostępnych miejsc. Dzięki konstrukcji teleskopowo-przegubowej można bezpiecznie przybliżyć się do miejsc, w których konieczne jest wykonanie zleconej pracy, nawet jeżeli pomiędzy nimi a podnośnikiem znajdują się różne przeszkody. Łamane ramię podnośnika umożliwia użytkownikom przedostanie się do niego nad przeszkodami albo wokół nich.

Gdzie wykorzystuje się podnośniki teleskopowo-przegubowe z napędem elektrycznym?

Dzięki napędowi elektrycznemu można je wykorzystywać do prac realizowanych wewnątrz budynków. Napęd spalinowy zapewnia maszynom większą wydajność, jednak przez emisję spalin nie można ich stosować w zamkniętych przestrzeniach, mogłyby bowiem stanowić zagrożenie dla zdrowia pracowników. Podnośniki teleskopowo-przegubowe z napędem elektrycznym są też dużo cichsze od swoich odpowiedników wyposażonych w napęd spalinowy, dlatego są całkowicie bezpiecznie dla ludzkiego słuchu. Nie generują tak wielu decybeli, więc pracują i przemieszczają się bez wytwarzania nadmiernego hałasu.
Stosuje się je najczęściej do wykonywania prac wewnątrz budynków np. do prac konserwacyjnych w magazynach, centrach logistycznych, centrach handlowych, hurtowniach, sklepach wielkopowierzchniowych czy zakładach przemysłowych. Do ich największych zalet zaliczyć można niewielkie gabaryty, rewelacyjną zwrotność, łatwą obsługę, cichą pracę oraz bezpieczeństwo dla zdrowia pracowników.