Kiedy wybrać podnośnik z napędem elektrycznym, a kiedy ze spalinowym?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prowadzenie robót wysokościowych wymaga zagwarantowania bezpośredniego dostępu do miejsca, w którym mają się odbywać, a jednocześnie wiąże się często z koniecznością dostarczenia potrzebnych narzędzi oraz materiałów. Istotne jest ponadto osiągnięcie właściwego poziomu bezpieczeństwa. Najlepszym rozwiązaniem jest w takich przypadkach wynajem podnośnika nożycowego lub koszowego, w zależności od specyfiki zadania, które ma zostać zrealizowane. Równie istotny jest jednak także typ napędu. Przekonajmy się, w jakich okolicznościach lepiej sprawdzą się podnośniki elektryczne, a kiedy lepiej użyć podnośnika spalinowego.

Jak działają podnośniki?

Mechanizm zapewniający ruch platformy roboczej albo kosza funkcjonuje za sprawą układu hydraulicznego, który pozwala na sterowanie siłownikami. W podnośnikach przegubowych umożliwiają one unoszenie ramienia, w konstrukcjach teleskopowych są odpowiedzialne za wysuwanie jego poszczególnych członów. W przypadku podnośników nożycowych siłowniki umożliwiają zmianę położenia ruchomej części dolnego segmentu mechanizmu podnoszenia. Do napędzania pompy hydraulicznej, a zwykle także mechanizmu jazdy niezbędny będzie jednak silnik o odpowiedniej mocy. Oba rodzaje napędów elektryczny i spalinowy mogą zaoferować podobną efektywność, różnią się jednak swoimi właściwościami.

Napęd elektryczny vs spalinowy

W przypadku silnika spalinowego najpoważniejszym kłopotem będą powstające podczas pracy gazy wydechowe oraz emitowany przez nie hałas. Plusem będzie jednak wszechstronność i długi czas działania oraz stosunkowo łatwe i szybkie uzupełnianie paliwa. Będą też niezbyt kosztowne w eksploatacji i mało awaryjne. Silniki elektryczne pracują bardzo cicho, wymagają jednak obecności dość ciężkich akumulatorów. Problemem jest także czas potrzebny na ich naładowanie. Urządzenia elektryczne najlepiej sprawdzą się przy pracach prowadzonych wewnątrz budynków, podnośniki spalinowe na zewnątrz jak również  tam, gdzie nie ma możliwości zapewnienia możliwości doładowania akumulatorów przy dłuższym czasie eksploatacji oraz wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża moc, np. podczas pracy w ciężkim terenie.