Najważniejsze parametry techniczne podnośników koszowych

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podnośniki koszowe to specjalistyczne rozwiązania umożliwiające przemieszczenie pracownika wraz z niezbędnym sprzętem na określoną wysokość, gdzie mają zostać wykonane prace. Aby jednak podnośniki zapewniały bezpieczeństwo, komfort pracy i efektywność, muszą wyróżniać się odpowiednimi parametrami. Na jakie cechy warto zwrócić uwagę? W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze z nich.

Gdzie wykorzystywane są podnośniki koszowe?

Podnośniki koszowe stosowane są w wielu branżach, wszędzie tam, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie prac na wysokościach. Są niezastąpione w sytuacjach, gdzie standardowe rozwiązania, czyli drabina, czy rusztowanie, nie spełniają już swojej roli. 

Podnośniki koszowe są wykorzystywane m.in. w pracach ogrodniczych np. do przycinki drzew, w budownictwie, w energetyce, w zewnętrznych pracach porządkowych np. do malowania i czyszczenia elewacji na budynkach, przy instalowaniu wielkogabarytowych reklam, w czasie naprawiania sygnalizacji świetlnych, podczas montowania systemów elektronicznych, a także przy odśnieżaniu i konserwacji dachów. 

Aby jednak wykorzystywanie podnośnika koszowego było efektywne, niezbędne jest wybranie maszyny, która spełnia nasze oczekiwania. Na jakie cechy warto zwrócić uwagę?

Jakie są podstawowe parametry podnośników koszowych?

Jakie są podstawowe parametry podnośników koszowych? W zależności od branży warto zwrócić uwagę na poniższe elementy:

  • Ciężar całej konstrukcji, czyli ciężar zarówno samego podnośnika, jak i współpracującego z nim pojazdu. Cecha ta ma znaczenie przy szacowaniu, czy ustawienie podnośnika na danej powierzchni (np. na kostce brukowej) jest bezpieczne, a także czy cała konstrukcja poradzi sobie na określonym terenie (teren pagórkowaty, teren błotnisty). Warto pamiętać, że ciężkie podnośniki zapewniają większą stabilność podczas pracy, a lżejsze sprawdzą się do pracy na mostach, pomostach, kładkach, a nawet nadbrzeżach.
  • Wysokość podnośnika, która decyduje o tym, czy będziemy mogli przeprowadzić wszystkie zamierzone prace.  
  • Wychył boczny (to na jaką odległość w bok, względem osi podnośnika, można przemieścić kosz), który ma znaczenie, gdy dotarcie bezpośrednio pod wybrany obiekt jest niemożliwe. Warto pamiętać, że wraz ze zwiększeniem wychyłu bocznego podnośnika zmniejsza się możliwa do osiągnięcia przez niego wysokość.  
  • Rozmiar kosza, który ma ogromne znaczenie dla komfortu pracy, łatwości ruchów i bezpieczeństwa. Cecha ta decyduje także o tym, czy pracownik będzie mógł zabrać ze sobą wszystkie potrzebne narzędzia i maszyny.
  • Wymiary transportowe maszyny, które mają wpływ na zwrotność konstrukcji. Tylko odpowiednio dobrane wymiary pozwolą na pracę w terenie gęsto zabudowanym, gdzie występują liczne przewężenia i bramy.
  • Szerokość rozstawienia podpór: im szersze rozstawienie podpór bocznych, tym większa stabilność podnośnika. 
  • Typ podwozia: standardowe propozycje to podnośniki na podwoziu samochodowym, modele przeznaczone do holowania oraz podnośniki samojezdne.
  • Dodatkowe właściwości, takie jak m.in. zastosowanie kosza obrotowego, duże możliwości jeśli chodzi o promień skrętu, a także wyposażenie w pomocne funkcje, takie jak gniazdo elektryczne w koszu.