Podnośnik koszowy zimą. Specyfika pracy

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podnośniki koszowe to urządzenia, których zakres zastosowań jest bardzo szeroki, a zimą wcale nie przysługuje im zasłużony wypoczynek, wręcz przeciwnie — właśnie wtedy realizowane są różnorodne usługi związane z usuwaniem śniegu z dachów czy strącanie sopli. Jednak podczas zimowych miesięcy pogoda stawia liczne wyzwania przed operatorami, jak i samymi podestami ruchomymi. Śnieg, lód, niskie temperatury to główne utrudnienia, na które trzeba się przygotować. Konieczne jest więc zachowanie szczególnej ostrożności i skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Zastosowanie podnośników koszowych w sezonie zimowym

Zimą podnośniki koszowe umożliwiają sprawne i bezpieczne usuwanie nagromadzonego śniegu na dachach czy strącanie lodowych sopli. Są to czynniki, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie zarówno dla budynków, jak i osób znajdujących się w ich najbliższym otoczeniu, dlatego też każdy właściciel czy zarządca obiektu budowlanego zobowiązany jest do ich usuwania. Podnośniki koszowe wyjeżdżają więc na ulice miast, aby eliminować tego rodzaju zagrożenia. Dzięki nim praca przebiega zdecydowanie szybciej. Jest również o wiele bezpieczniejsza niż np. z zastosowaniem drabiny. Dodatkowo w wielu przypadkach podnośnik koszowy lub podest roboczy to jedyny sposób, aby pozbyć się sopli czy śniegu z trudno dostępnych miejsc.

Bezpieczna praca z podnośnikiem koszowym zimą

Podnośnik koszowy jest bardzo przydatny podczas prac porządkowych realizowanych zima, jednak o tej porze roku trzeba szczególnie dbać o kwestie bezpieczeństwa. Szczególną uwagę należy zwrócić na nawierzchnię, na której operator stawia i rozkłada urządzenie. Trzeba pamiętać o utrudnieniach, powodowanych przez śnieg i lód, a także problemach związanych z jednoznaczną oceną, czy podłoże w ogóle nadaje się do pracy w określonym miejscu. Konieczna jest weryfikacja, czy nawierzchnia jest odpowiednio nośna i czy pod warstwą śniegu nie kryją się niebezpieczeństwa w postaci studzienek lub przepustów, które np. mogłyby ulec zarwaniu, a przez co maszyna mogłaby stracić stabilność. Operator musi mieć pewność, że stawiając urządzenie, że jego praca jest w danym miejscu bezpieczna, a przez to możliwa do zrealizowania. W okresie zimowym taka ocena może być niestety utrudniona.

O komfort pracy muszą zadbać też operatorzy podnośnika koszowego. Na dużych wysokościach pracownik może szybko zmarznąć nawet w odzieży roboczej, co wpływa negatywnie na jego koncentrację i sprawność działań. Zmarznięte palce i grube rękawice utrudniają operatorem pracę z panelem sterowania. Bardzo ważne jest więc, aby stosować odpowiednią odzież i rękawice, które są ciepłe, ale jednocześnie pozwalają na swobodne korzystanie ze wszystkich niezbędnych elementów. Pracownicy muszą też pamiętać o regularnych przerwach w pracy w celu ogrzania się. Kolejnym problemem w zimie jest ryzyko rozładowania akumulatorów.

Jak się zatem okazuje, zimą przed podnośnikami koszowymi oraz ich operatorami stoi wiele wyzwań, jednak przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa, można wszystkie prace realizować sprawnie i w możliwie jak najbardziej komfortowych warunkach.