Jak obchodzić się z koszem podnośnika, aby nie uległ on przeciążeniu?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Obecnie bardzo wiele prac na wysokościach wykonywanych jest z zastosowaniem podnośnika koszowego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, usprawniające przebieg wielu czynności. Jednak również i w tym przypadku trzeba przestrzegać wielu zasad bezpieczeństwa, aby ograniczyć ryzyko ewentualnych groźnych zdarzeń. Jedną z podstawowych zasad jest nieprzekraczanie maksymalnego udźwigu kosza. Dowiedz się więcej na ten temat.

Nie można dopuścić do przeciążenia kosza podnośnika

Jednym z podstawowych parametrów każdej platformy roboczej jest udźwig, czyli maksymalna waga obciążenia, jaka może się znaleźć w jej wnętrzu. Każdy podnośnik koszowy ma swój konkretny udźwig maksymalny, którego absolutnie nie można przekraczać

Przeciążenie kosza podnośnika może mieć poważne skutki. Przede wszystkim znacząco zwiększy się wówczas prawdopodobieństwo wystąpienia groźnego wypadku. Dlatego też sprzęt powinien być wyposażony w specjalne czujniki, które będą alarmować o ewentualnych przeciążeniach kosza.

Jak określić obciążenie kosza?

W przypadku większości prac realizowanych z zastosowaniem podnośników koszowych w jego wnętrzu zwykle znajduje się pracownik wraz z niezbędnymi narzędziami. Zatem przy określaniu obciążenia, na jakie docelowo będzie narażony kosz trzeba wziąć pod uwagę liczbę pracowników, którzy będą realizować czynności na wysokości (a dokładniej ich łączna waga) oraz waga sprzętów, jakie ze sobą zabiorą. Po dodaniu tych wszystkich wartości otrzymuje się konkretną wagę ładunku, jaką trzeba będzie unieść na określoną wysokość. Przy czym należy pamiętać, że maksymalna liczba osób przebywających na platformie roboczej jest ściśle określona przez producenta i nieprzekraczalna.

Na tej podstawie łatwiej będzie dobrać odpowiedni typ zwyżki, a także wyznaczyć wysokość wykonywania poszczególnych czynności. Jest to istotne przy wynajmie podnośnika koszowego, ponieważ mając te informacje będziesz mógł wybrać zwyżkę o parametrach najlepiej dopasowanych do twoich wymagań.