Jak przebiega transport maszyn budowlanych?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prowadzenie robót budowlanych wiąże się z reguły z koniecznością korzystania z wielu maszyn przydatnych przy realizacji konkretnych zadań. W zależności od potrzeb może być to sprzęt należący do wykonawcy lub wypożyczony. To rozwiązanie jest popularne i może dotyczyć rozmaitych urządzeń np. wynajmu podnośników koszowych. W Kępnie są one dostępne w ofercie firmy RAF-POL. Warto jednak pamiętać, że nim będzie można użyć maszyn, należy sprowadzić je na plac budowy. Przekonajmy się, jak się to robi.

Jak wozi się ciężki sprzęt budowlany?

Wiele maszyn budowlanych zalicza się do ciężkiego sprzętu. Zwykle są to urządzenia o znacznej masie, które wprawdzie mają możliwość samodzielnego poruszania się, jednak na dłuższych dystansach byłoby to nieekonomiczne, a nierzadko również niezgodne z przepisami, ponieważ część z nich nie jest dopuszczona do ruchu po drogach publicznych. W przypadku najcięższych urządzeń konieczne będzie więc skorzystanie ze specjalnej naczepy ciągniętej przez ciągnik siodłowy. Z reguły są to naczepy niskopodwoziowe np. typu Semi lub Tieffbet, gdzie powierzchnia ładunkowa znajduje się na tyle nisko, że można łatwo wprowadzić konkretną maszynę – koparkę, urządzenie do zrywania nawierzchni, walec bądź spycharkę. Ma to tę zaletę, że na miejscu sprzęt można bezpiecznie i szybko wyładować bez potrzeby używania dźwigu.

Jak przewozi się maszyny budowlane o mniejszej masie?

Do transportu maszyn budowlanych o niewielkiej masie i gabarytach najczęściej wykorzystuje się autolawety lub specjalne przyczepy. Na lawetach wozi się przede wszystkim nieco większe urządzenia m.in. podnośniki koszowe czy podesty nożycowe, ponieważ stosunkowo łatwo można wciągnąć je na platformę oraz z niej sprowadzić. Mniejsze, jak choćby minikoparki, agregaty tynkarskie czy betoniarki zwykle wprowadza się na przyczepę ciągniętą przez samochód dostawczy lub osobowy. Te, które mają swój napęd, wjeżdżają o własnych siłach, a pozostałe są wciągane bloczkiem albo wpychane.