Najważniejsze funkcje zabezpieczające stosowane w podnośnikach

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prowadzenie robót wysokościowych jest niezbędne w przypadku wykonywania wielu prac budowlanych, instalacyjno-montażowych oraz serwisowo-naprawczych. Sposobem na bezpieczne dotarcie na określoną wysokość i uzyskanie stabilnych warunków pozwalających na realizację danego zadania jest skorzystanie z odpowiedniego nożycowego podestu ruchomego albo właściwie dobranego urządzenia koszowego, w zależności od charakterystyki niezbędnych czynności oraz lokalizacji miejsca, gdzie mają być one wykonywane. W tym celu większość firm decyduje się na wynajem podnośników. W Kaliszu szeroki wybór sprzętu tego rodzaju można znaleźć w ofercie przedsiębiorstwa RAF-POL specjalizującego się w wypożyczaniu zwyżek. Warto jednak pamiętać, że kluczową kwestią podczas ich eksploatacji będzie zadbanie o bezpieczeństwo. Przekonajmy się, jakie rozwiązania przewidzieli konstruktorzy takich urządzeń.

Podstawowe zabezpieczenia montowane w podnośnikach

Systemy bezpieczeństwa wykorzystywane w podnośnikach to przede wszystkim odpowiednia ochrona platformy roboczej. Obejmuje ona rozmieszczone wokół całej powierzchni barierki o wysokości co najmniej 1,1 mm, która zapobiegnie wypadnięciu użytkowników, a także 15-centymetrowe krawężniki oraz powierzchnię antypoślizgową. Ważne będą punkty mocowania niezbędne do podczepienia lonży połączonej z zakładanymi przez pracowników uprzężami. Liczą się też specjalne zabezpieczenia drzwiczek pozwalających na opuszczanie platformy.

Systemy podnoszące poziom bezpieczeństwa

Poza ochroną samej platformy roboczej w podnośnikach stosowane są też różne systemy elektryczne i hydrauliczne. Wśród nich znajduje się choćby czuwak, czyli przycisk wymagający ciągłego naciskania podczas ruchu urządzenia czy przycisk zatrzymania awaryjnego. W grę wchodzą też czujniki przeciwprzeciążeniowe czy wyłączniki krańcowe. Hydraulika jest też dodatkowo zabezpieczona zaworami bezpieczeństwa oraz zamkami hydraulicznymi, które podtrzymują ciśnienie nawet w razie uszkodzenia przewodów i blokują siłowniki.