Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy zwyżką?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wykonywanie robót wysokościowych wymaga korzystania z rozwiązań, które umożliwią bezpieczne osiągnięcie odpowiedniego poziomu, a jednocześnie pozwolą na zabranie potrzebnych urządzeń, materiałów i narzędzi. W sytuacjach, gdy chodzi o zrealizowanie prac budowlanych, instalacyjno-montażowych, konserwacyjnych albo remontowych doskonałym wyjściem okaże się dopasowany do ich charakteru podnośnik koszowy lub podest nożycowy. Z uwagi na to, że taki sprzęt jest dość drogi, najbardziej opłacalny w większości przypadków stanie się wynajem zwyżek. W Ostrowie Wielkopolskim usługi tego typu świadczy firma RAF-POL. Warto jednak pamiętać, że przy pracach na wysokości przydarza się sporo wypadków, szczególnie ważne jest więc zwracanie uwagi na kwestie bezpieczeństwa. Przekonajmy się, co jest najistotniejsze.

Co wpływa na bezpieczeństwo korzystania ze zwyżki?

W czasie posługiwania się zwyżką należy zwrócić uwagę na przestrzeganie przepisów dotyczących BHP. Jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji trzeba skontrolować stan techniczny urządzenia zgodnie z obowiązującymi regulacjami w tym zakresie. Nie można też zapominać, że podnośnik musi mieć aktualne badania UDT oraz konieczną dokumentację. W pełni sprawne powinny być wszystkie elementy ochronne – barierki, czujniki przeciwprzeciążeniowe, hydrauliczne zawory bezpieczeństwa, wyłączniki krańcowe oraz zamki hydrauliczne. Należy też upewnić się, że prawidłowo działa przycisk zatrzymania awaryjnego oraz tzw. czuwak. We właściwym stanie musi też być punkt mocowania lonży zabezpieczającej.

Jak bezpiecznie użytkować zwyżkę?

Zwyżka musi być obsługiwana przez osobę posiadającą uprawnienia UDT. Trzeba ustawić ją na nośnym i stabilnym podłożu oraz rozłożyć wszystkie podpory. Prac nie można prowadzić przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych – zwłaszcza przy silnym wietrze, przy intensywnych opadach oraz podczas burzy.