Co się bardziej opłaca: zakup podnośnika, czy wynajem długoterminowy?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podnośnik koszowy jest maszyną niezbędną przede wszystkim w branży budowlanej i remontowej. Aby zwiększyć możliwości swojej firmy, można taki podnośnik wypożyczyć, w razie potrzeby nawet z operatorem. Poniżej wyjaśniamy, co jest bardziej opłacalne: zakup czy wynajem podnośnika.

Wykorzystanie podnośników koszowych

Podnośniki koszowe mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest dotarcie pracownika na znaczną wysokość, a ze względów bezpieczeństwa lub specyfiki pracy i miejsca nie jest możliwe użycie rusztowania. Dlatego poza wspomnianymi branżami budowlano-remontowymi, podnośniki bywają niezbędne w pracach montażowych, podczas pielęgnacji zieleni, do utrzymania czystości oraz podczas dekorowania i przygotowywania oprawy większych eventów. O ile w pracach remontowych i budowlanych posiadanie własnego podnośnika jest niemal konieczne, tak w przypadku pozostałych branż już nie i to właśnie głównie dla nich najbardziej opłacalny będzie wynajem podnośnika.

Kiedy warto wynająć podnośnik koszowy?

Wynajem podnośnika opłaca się zdecydowanie najbardziej wtedy, gdy działalność firmy nie obejmuje częstej pracy na wysokościach, a jedynie sporadycznie. Finansowo o wiele korzystniej wychodzi wtedy wynajem, niż zakup takiego podnośnika, a przecież maszyna ta nie należy do tanich. Ogromną zaletą wynajmu jest brak kosztów utrzymania sprzętu, napraw, przeglądów i wymiany zużytych części. W razie potrzeby podnośnik można wypożyczyć wraz z obsługą przez operatora, co omija koszty związane z uzyskaniem przez co najmniej jednego pracownika odpowiednich kwalifikacji. Dla firm budowlanych wynajem opłaca się, gdy własna maszyna jest niesprawna lub jej transport znacząco podnosiłby koszta — wtedy wystarczy wypożyczyć podnośnik blisko miejsca budowy, a właściciel dostarczy go na miejsce.